Ekonomi

CHP’nin yeni Merkez Yönetim Kurulu 11 Kasım’da belirlenecek

38. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Spor Salonu’nda düzenlendi. Olağan Kongre çalışmalarını tamamladı. Kongrede 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri belirlendi. Başbakanlığın 60 kişiden oluşan 8 üyesi Bilim Kültür Sanat Platformu listesinden seçildi. Başbakan listesine 380, YDK listesine ise 98 kişinin başvurduğu seçimin resmi olmayan sonuçları açıklandı.

Parti tüzüğünde belirtilen “cinsiyet” ve “gençlik” kotasının uygulanması ve itirazların değerlendirilmesinin ardından resmi sonuçlar açıklanacak. Resmi olmayan sonuçlara göre, kilit listede yer alan mevcut Başbakan üyesi İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, bu Başbakanlık seçimlerinde 648 oyla birinci oldu. Zeybek’i 643 oyla İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve 633 oyla Bedirhan Berk Doğru takip etti.

Sonuçlara göre Özgür Özel’in seçim öncesi yayınladığı 70 kişilik kilit liste, delegelerden büyük oranda onay aldı. Ancak anahtar liste dışında kalan 9 isim PM’ye girmeyi başardı. İtiraz sürecinin ardından ilçe seçim kurulunun açıklayacağı resmi sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak. Yeni Parti Meclisi (PM) ilk toplantısını 11 Kasım Cumartesi günü yapacak.

CHP’den yapılan açıklamada, bazı medyada CHP’li MYK üyelerinin belirlenmesine ilişkin liste ve haberlerin yapıldığı belirtildi. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifade kullanıldı: “CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu üyeleri cumartesi günü yapılacak Parti Meclisi toplantısını takip eden günlerde belirlenerek resmi olarak açıklanacak.”

Özel, İmamoğlu ile görüştü

Bu arada CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü. Toplantının ardından Özel ve İmamoğlu açıklamalarda bulundu. Özel, İmamoğlu ile aralarında kardeşlik yasasının bulunduğunu belirtti.

ahlathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu