Haber

Cezayir Ulusal Halk Meclisi Başkanı Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi ile görüştü

Cezayir Ulusal Halk Meclisi Başkanı İbrahim Bugali, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Muhammet Mücahit Küçükyılmaz ile iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Cezayir Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cezayir Ulusal Halk Meclisi Başkanı Bugali, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Küçükyılmaz’ı kabul etti.

Görüşmede Bugali, iki ülke arasındaki tarihi ilişkiler bağlamında çeşitli düzeylerde artan işbirliği dinamizmine övgüde bulunarak, Cezayir’in bu bağlantıları iki ülke ve halkı birleştiren ortak noktalara dayanarak geliştirmek istediğini vurguladı.

İki ülke parlamentoları arasındaki iş birliğinin istenilen düzeye ulaşması için hâlâ güçlü teşviklere ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Bugali, parlamentolardaki dostluk gruplarının bu değerli ikili işbirliği mekanizmalarının geliştirilmesinde önemli rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Ekonomik göstergelerin açıkça tatmin edici bir gidişata işaret ettiğini kaydeden Bugali, özellikle Cezayir’in yatırım ve ekonomik gayrimenkul yasalarının yatırımcılara sağladığı cazip teşvikler dikkate alındığında ekonomik ve ticari iş fırsatlarının artırılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında kültür ve turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesi çağrısında bulunan Bugali, genç nesilleri ortak tarihiyle buluşturacak ilgi çekici çerçevelerin oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı.

Büyükelçi Küçükyılmaz ise iki ülke arasındaki iyi ilişkileri takdir ederek, ekonomik ve ticari iş birliğine ilişkin genel bir sunum yaptı.

Küçükyılmaz, her iki ülkeden uzmanların iki ülkenin ortak tarihi üzerine çalışma yapmasını önererek, yakın zamanda Cezayir’de bir Türk Kültür Merkezi’nin açılacağı bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu